Austria

Charakterystyka

Austria jest jednym z najbardziej lubianych kierunków narciarskich zarówno w Polsce jak i Europie. Do ogromnej popularności Austrii jako kierunku wyjazdów na narty na pewno przyczyniają się doskonałe pod względem infrastruktury a jednocześnie niezwykle malowniczo położone ośrodki narciarskie oferujące wysoki standard zakwaterowania w przystępnej cenie, austriacka gościnność oraz bogate apres-ski podczas którego nie może zabraknąć tradycyjnej muzyki z charakterystycznym jodłowaniem.

Ponad 60% powierzchni Austrii to krajobraz alpejski dlatego nikogo nie powinna zdziwić narciarska statystyka tego kraju: 76 regionów turystyki zimowej, ponad 200 ośrodków narciarskich, ponad 800 narciarskich miejscowości, 3,5 tysiąca wyciągów i trasy zjazdowe o łącznej długości 22 tysięcy kilometrów, 500 szkółek narciarskich, ponad 12 tysięcy wykwalifikowanych instruktorów jazdy na nartach. Te liczby robią wrażenie ale to nie wszystko co Austria ma do zaoferowanie miłośnikom nart i snowboardu...

Tysiące kilometrów doskonale przygotowanych narciarskich tras oferuje wyśmienite warunki narciarskie zarówno dla początkujących narciarzy szukających łagodnych i szerokich tras jak i dla bardziej zaawansowanych miłośników nart poszukujących bardziej wymagających tras. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy zjazdów w głębokim śniegu i poza trasami. Trasy narciarskie w Austrii w większości są doskonale wytyczone i usytuowane, bardzo często zalesione, z doskonałymi warunkami śniegowymi, nowoczesnym system wyciągów, bez tendencji do zatłoczenia. Część austriackich ośrodków może posiadać bardziej wymagające trasy, ale większości z nich jest doskonała zarówno dla początkujących jak i doświadczonych miłośników nart.

W skrócie

Wyjazd na narty do Austrii to:

Świetnie przygotowane trasy

✔ Apres-ski

Lodowce i topowe ośrodki

✔ nieduża odległość od Polski

✔ Olbrzymia baza noclegowa

✔ Tradycyjna kuchnia

Regiony i miejscowości

Poniżej przedstawiamy w telegraficznym skrócie opisy najważniejszych ośrodków narciarskich i ich miejscowości.

Wszystkie przedstawione miejca dostępne sa w naszej ofercie.

Poznaj miejscowości w każdym z regionów:

Karyntia

 Karyntia

Dużo słońca, góry i dogodne warunki pogodowe sprawiły, że Karyntia od kilku lat jest popularnym celem turystycznym dla narciarzy. Zimę w Karyntii można scharakteryzować przy pomocy trzech haseł: słońce, narty i powiew Południa. To wszystko połączone z tradycyjną gościnnością i smaczną kuchni czyni to miejsce idealnym na urlop pełen wyjątkowych wrażeń.

Ten południowy zakątek Austrii urzeka swym pięknem i wyjątkową atmosferą. Nad krajem górują szczyty Taurów z imponującym Großglockner na czele. W południowej części zachwycają wapienne pasma górskie. Podziw budzi też największy we wschodnich Alpach lodowiec Pasterze.

Karyntia to doskonałe miejsce dla wielbicieli gór i zimowych szaleństw. Arena narciarska Nassfeld, Bad Kleinkircheim, Heiligenblut/ Grossglockner i lodowiec Mölltaler Gletscher zachwycą narciarzy i snowboardzistów. A Wysokie Taury, Alpy Karynckie oraz Karawanki oczarują zapewne miłośników ciszy i spokoju.

Gerlitzen to doskonały, kameralny ośrodek narciarski, w którym można poćwiczyć technikę i nacieszyć się świetnymi widokami. Miejsce na szczycie Gerlitzen to niezły punkt widokowy. Z jednej strony, tuż przy końcu zbocza, mamy jezioro Ossiachersee. Błękitną plamę leżącą jakiś kilometr niżej. Na północy widzimy Alpy Gurktalskie z ich szczytami sięgającymi do 2.4 m n.p.m. Na południu niższe, ale drapieżne Karawanki. A na zachodzie wznoszące się na ponad trzy tysiące metrów Wysokie Taury. Sama góra Gerlitzen ma 1919 m wysokości, a ponieważ jest położona centralnie, trasy prowadzą z niej we wszystkie strony świata. 

Infrasturktura wyciągowa jest stosunkowo nowa. Najkrótszy z nich liczący zaledwie 100 m orczyk przeznaczony dla narciarzy początkujących. Najdłuższa jest kolej gondolowa, która ma łącznie 3,5 km. Spośród 15 wyciągów siedem to kanapy, jedna – gondola, a siedem – orczyki. Wszystkich tras narciarskich jest w Gerlitzen łącznie 59 km.

Warto przy tym dodać, że trasy nie są krótkie. Najdłuższa (Neugartenabfahrt) ma aż 5 km, długość kolejnych czterech przekracza 3 km. Różnica w poziomach dochodząca do tysiąca metrów sprawia, że jazda nie jest monotonna i nudna. Jeśli ktoś jeździ poza trasami, znajdzie w Gerlitzen trzy wyznaczone przejazdy, z których najdłuższy liczy 9 km.

 

Pitztal

Najwyższy z 5 lodowcowych ośrodków narciarskich w Tyrolu. Nowa gondola w stacji narciarskiej Pitztaler Gletscher dociera wyżej niż wszystkie inne kolejki w Austrii, po drodze obdarowując pasażerów widokiem na niesamowitą panoramę lodowca.

Dolina Pitztal znajduje się 50 km na zachód od Innsbrucka, a jej główną atrakcją jest ośrodek narciarski na lodowcu. Z Mittelberg kursuje szybka kolej naziemna Pitzexpress, dzięki której narciarze mogą dotrzeć na wysokość 2800 m n.p.m. w zaledwie kilka minut. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze oraz snowboardziści mogą oddać się białemu szaleństwu.


Ośrodek ma najwyżej położoną kolejkę linową w Austrii - dzięki niej można podziwiać panoramę Alp z wysokości 3440 m n.p.m. Na obszarze Pitztal są 3 tereny narciarskie: na lodowcu Pitztaler Gletscher (3440 m n.p.m.), na szczytach Hochzeiger (2560 m n.p.m.) oraz Rifflsee Hütte (2293 m n.p.m.). Teren doskonały do uprawiania snowboardu: na lodowcu park snowboardowy z halfpipe, quaterpipe oraz high jumps.

Ski Amade - Gastein

Ski Amade - Gastein

W Dolinie Gastein mają Państwo do dyspozycji łącznie cztery tereny narciarskie z karuzelami narciarskimi Dorfgastein-Großarltal i Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel, Graukogel oraz Sportgastein. Bogata oferta regionu narciarskiego Gastein zapewnia udany, zimowy wypoczynek na pona 180 km świetnie przygotowanych tras.

Region Gastein z 52 wyciągami zaliczany jest do największych i najpiękniejszych terenów narciarskich Ziemi Salzburskiej. Dzięki swej wysokości (do 2686 m n.p.m.) oraz licznym urządzeniom naśnieżającym panują tu zwykle aż do wiosny wyśmienite warunki śniegowe.

Gastein jest częścią Ski Amade - 760 km tras narciarskich i około 270 wyciągów, dające wymarzone warunki do uprawiania sportów narciarskich w Ziemi Salzburskiej. Z karuzeli narciarskiej przy Schladming, Ramsau z lodowcem Dachstein i przy terenach Salzburger Sportwelt poprzez masyw górski Hochkönig i dolinę Großarltal aż po dolinę Gasteiner Tal, od lodowca po trasy z mistrzowskimi stokami największego terenu narciarskiego świata, mogą Państwo korzystać wedle upodobań.

Ski Amade - Schladming Dachstein

Region narciarski, składający się z 8 ośrodków narciarskich w dolinie rzeki Anizy, z których każdy posiada inną ofertę i nastawiony jest na innego rodzaju gości. Na nartach można zjeżdżać tutaj na słynnych stokach Planai - trasami Pucharu Świata, Hochwurzen, Hauser-Kaibling i Reiteralm, górach Galsterbergalm i Stoderzinken, na płaskowyżu Ramsau, a także na lodowcu Dachstein, gdzie panuje całoroczny sezon narciarski.

Trasy położone są na wysokości 680 – 2045 n.p.m., przez co dobre warunki narciarskie panują tu od listopada do kwietnia. Stoki o ekspozycji południowej oraz te niżej położone są dodatkowo naśnieżane. Do naśnieżanych odcinków należy aż 170 km tras zjazdowych.

Schladming Dachstein jest częścią Ski Amade - 760 km tras narciarskich i około 270 wyciągów, dające wymarzone warunki do uprawiania sportów narciarskich w Ziemi Salzburskiej. Z karuzeli narciarskiej przy Schladming, Ramsau z lodowcem Dachstein i przy terenach Salzburger Sportwelt poprzez masyw górski Hochkönig i dolinę Großarltal aż po dolinę Gasteiner Tal, od lodowca po trasy z mistrzowskimi stokami największego terenu narciarskiego świata, mogą Państwo korzystać wedle upodobań.

Ski Juwel

Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau to region narciarski, który przypadnie do gustu zwłaszcza tym, którzy preferują wypoczynek w nowoczesnych, rozległych ośrodkach sportowych. Dzięki połączeniu niezależnych regionów za pomocą 8-osobowej gondoli, Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau zyskał bowiem miano jednego z dziesięciu największych ośrodków narciarskich w całym Tyrolu. Narciarze i snowboardziści mogą więc wybierać spośród 145 km tras.

Spędzając zimowy urlop w Alpbachtal Wildschönau, warto także choć raz wybrać się na narty nocą. Do dyspozycji amatorów nocnej jazdy oddano stoki w Reith, w 2011 roku okrzyknięte przez portal Skiresort.de najlepszymi „nocnymi trasami” w Austrii.

Zillertal - Mayrhofen

Dolina Zillertal - to olbrzymi region zapewniający amatorom białego szaleństwa ok. 500 km tras narciarkich! Świetnie przygotowane stoki, bogata infrastuktura, apres-ski i lokalna kuchnia to tylko jedne z wielu atrakcji, które Zillertal ma do zaoferowania. 

Dolina podzielona jest na cztery regiony:

Pierwszy Region zwany tez regionem czterech pór roku, jest jednym z najbardziej cenionych miejsc wypoczynkowych w całym Tyrolu. Najbardziej znane pod względem narciarskim są tutaj  Spieljoch oraz Hochfügen-Hochzillertal.

Kolejna część doliny to Zillertal Arena - urolkiwe zakątki tego regionu pozwalają na spokojny wypoczynek wśród natury. Jest to największy region całej doliny, który oferuje ponad 150 km tras dla każdego - od najmłodszych po profesnjonalnych adeptów dwóch desek.

Mayrhofen - znane jest jako stolica calej Doliny Zillertal - przepięknie położony kurort znany z przepychu, cudownych widoków i świetnych warunków narciarskich. Znajduje się tu mnóstwo restauracji, pubów i imprez apres-ski gwarantujących udany wypoczynek dla osób aktywnych nawet po zejściu ze stoku. Jednocześnie klienci poszukujący ciszy i spokoju mają możliwość wypoczynku w obiektach nieco oddalonych od centum a świadczących serwis na wysokim poziomie.

Finkenberg/Tux - kraina wiecznego śniegu i możliwość jazdy przez cały rok na zróżnicowanych trasach - z tego słynie lodowiec Hintertux! Wspaniałe widoki dzięki wysokości ponad 3000 m n.p.m., świetne warunki narciarskie i kontakt z naturą sprawią, że wyjazd w okolice lodowca to niezapomniane chwile spędzone w Austrii.

Zobacz wszystkie oferty