Włochy

Charakterystyka

Włochy są krajem wyjątkowym, który zachwyca wspaniałą kuchnią, gościnnością i krajobrazami. Północna część kraju to góry, dzięki którym możemy cieszyć się białym szaleństwem od listopada aż do maja. To również lodowce, które pozwalają cieszyć się białym puchem nawet przez cały rok! Niepowtarzalna różnorodność ośrodków narciarskich, tras i insfrastuktury tworzą idelane warunki do uprawiania narciarstwa czy snowboardingu.
Olbrzymia baza noclegowa pozwala wybrać obiekt idelany dla naszyb potrzeb aby aktywny wypoczynek był jak najbardziej udany.

W północnej części kraju panuje charakterystyczny, alpejski klimat z ostrą zimą stwarzającą doskonałe warunki dla tych, którzy kochają narty. Wysokie szczyty Alp zachwycają każdego, kto je zobaczy. Wśród ulubionych pasm narciarzy królują Dolomity.

Trentino - region we włoskich Dolomitach, w którym wspaniałe warunki do jazdy na nartach tworzą doskonale przygotowane trasy i niezwykłej urody przyroda. Ten słoneczny region jest też pełen kontrastów krajobrazowych i kulturowych. Z jednej strony Trentino graniczy z Południowym Tyrolem o korzeniach niemiecko-austriackich, z drugiej strony turyści mogą tu wypróbować wspaniałego, włoskiego wina. Góry, jeziora, bogata oferta rozrywkowa, rozbudowana baza hotelowa zaprasza narciarzy z całej Europy. Jednak najważniejszym dla nich atutem są setki kilometrów świetnie przygotowanych tras do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego i dla snowboardzistów. Ofertę wzbogacają liczne szkółki narciarskie i przedszkola na śniegu. Znakomita kuchnia i wyjątkowa, gościnna atmosfera sprawiają, że ludzie chcą tu powracać. Głownymi regionami narciarskimi są: Val di Sole, Val di Fiemme, Val di Fassa.

Lombardia – leżąca na styku Włoch i Szwajcarii – to 70 ośrodków narciarskich o sportowym charakterze i kilkaset nowoczesnych wyciągów. Najbardziej popularnym kurortem, szczególnie dla ludzi młodych, jest Livigno. To przede wszystkim wysoko położone stoki, bardzo dobre warunki śniegowe oraz wspaniałe widoki z górnych stacji wyciągów. Turyści cenią jednak nie tylko tutejsze trasy zjazdowe i biegowe, ale także bogatą ofertę apres ski oraz sieć sklepików, gdzie można wybrać się na bezcłowe zakupy. Warto zatrzymać się też w Bormio – spokojniejszej i bardziej „eleganckiej” miejscowości, w której schodzą się 3 doliny – Valdidentro, Valdisotto i Valfurva.

Region Veneto nazywany jest narciarskim rajem. Luksusowe kurorty i wyśmienita kuchnia zadowolą nawet najbardziej wybrednych turystów. Znajdują się tu 4 główne ośrodki narciarskie Arraba, Marmolada, Civetta i Cortina d'Ampezzo które, dzięki świetnym warunkom, co roku przyciągają miłośników jazdy na nartach i snowboardzie. Trasy o różnym stopniu trudności są tutaj dobrze przygotowane, region może się też pochwalić nowoczesnym systemem wyciągów oraz ciekawą ofertą nie tylko narciarskich rozrywek. Frajdy może dostarczyć jazda na skuterach śnieżnych, wędrówki na rakietach śnieżnych czy loty na paralotni. Smakosze w lokalnych restauracjach mogą napić się grappy i spróbować specjałów alpejskiej kuchni. Samą jazdę na nartach z pewnością uprzyjemnią malownicze widoki. Wieczorem można bawić się w wielu pubach i dyskotekach.

W skrócie

Kraj storzony dla miłośników aktywnego wypoczynku w górach!

✔ Różnorodnosć ośrodków narciarskich

✔ Świetnie przygotowane stoki

✔ Dużo słonecznych dni w sezonie

✔ Wyśmienita kuchnia

✔ Olbrzymia baza noclegowa

✔ Włoska gościnność

Regiony i miejscowości

Poniżej przedstawiamy w telegraficznym skrócie opisy najważniejszych ośrodków narciarskich i ich miejscowości.

Wszystkie przedstawione miejca dostępne sa w naszej ofercie.

Poznaj miejscowości w każdym z regionów:

Bormio

Alta Valtellina -  Bormio, Livigno, Santa Caterina, Valdidentro

to region narciarski leżący na granicy włosko-szwajcarskiej. Jest to bardzo dobrze znana część Lombardii dzięki miejscowościom Bormio oraz Livigno. Na amatorów zimowego szaleństwa czeka tu 250 km tras zjazdowychoraz 68 wyciągów. Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Bormio, Livigno, Isolaccia i Santa Caterina Valfurva. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową, podstawowe usługi gastronomiczne a także kilka ciekawych atrakcji.

Ośrodek narciarski Bormio położony jest na wysokości 1225 m n.p.m. w sercu Alp Retyckich, u podnóża góry Cevedale (3764 m n.p.m.). Dzięki doskonałym warunkom narciarskim oraz świetnej infrastrukturze Bormio dwukrotnie było gospodarzem narciarskich mistrzostw świata (1985 i 2005 r.) oraz rokrocznie gości puchar świata na słynnej trasie „Stelvio”. Oprócz Bormio karnet obejmuje także trasy w dwóch pobliskich ośrodkach: Santa Caterina (oddalona o 12 km) oraz Isolaccia (oddalona o 10 km). Okolice słyną ze źródeł termalnych (temp. 35-45 ºC), których walory znane już były w starożytności. Bogata oferta tego ośrodka narciarskiego czyni z niego doskonałe miejsce na wyjazdy na narty.

Ośrodek można podzielić na 3 stacje narciarskie: Bormio 2000, Cimino 2636 m oraz Cimia Bianca 3012 m. Narciarze mają tu do dyspozycji około 16 różnych wyciągów. W ośrodku znajduje się słynna trasa „Stelvio” o długości 10 km, z różnicą poziomów 1800 m. Dużym atutem tej trasy jest oświetlenie, które pozwala jeździć po zmroku, a raz w tygodniu także w godzinach nocnych. Łączna długość tras to około 50 km. Stoki położone są wysokości 1225 - 3012 m n.p.m.

Civetta

Położony w samym sercu Dolomitów, pośród trzech malowniczych dolin, ośrodek narciarski Civetta to jeden z największych kurortów narciarskich należących do słynnego włoskiego regionu Veneto. Rozlokowany na wysokościach 979-2100 m n.p.m ośrodek ma do zaoferowania swoim gościom około 90 km tras narciarskich, przy czym jest to oferta skierowana głównie dla początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi. Wszystko za sprawą przeważającej części zjazdów niebieskich oraz czerwonych. Zjazdy te są zazwyczaj niezalesione, co również ułatwia zadanie początkującym narciarzom. Większość tras ośrodka znajduje się na wysokości powyżej 1500 m n.p.m, dzięki czemu nie musimy martwić się o dobre warunki śniegowe, jednakże jeśli natura by zawiodła, ośrodek dysponuje nowoczesnym systemem sztuczneg

o naśnieżania.Ośrodek narciarski Civetta obejmuje cztery piękne miejscowości (Alleghe, Selva di Cadore, Zoldo oraz Palafavera) i uważany jest za jeden z najładniejszych kurortów narciarskich w całych Dolomitach.Dla pragnących podszlifować swoje umiejętności pod bacznym okiem eksperta, ośrodek przygotował szkółki narciarskie, które można odnaleźć w Zoldo, Alleghe, bądź Selva di Cadore.

W ośrodku kursują darmowe skibusy, co znacznie ułatwia przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami.Jeśli chodzi o narciarzy biegowych, ośrodek przygotował dla nich kilka różnej długości pętli, które można odnaleźć w okolicach Selva di Cadore oraz Zoldo. Ci, którzy są znudzeni całodniowymi jazdami na nartach, mogą skorzystać z jednej z wielu innych atrakcji, jakie oferuje ośrodek. Chociażby nocna wędrówka z pochodniami wąwozem Sottoguda.Wyprawa organizowana jest przez instruktorów szkółki narciarskiej w Malga Ciapela, którzy w okresie zimowym w każdy czwartek o godzinie 21:30 wyruszają wraz z turystami do wąwozu. Wyprawa oraz poczęstunek winem powinny dostarczyć nie lada rozrywki, nawet najbardziej wymagającym  gościom.Dodatkowo, jeśli ktoś jest miłośnikiem hokeja na lodzie, powinien wybrać się do Zoldo oraz Alleghe, gdzie bardzo często rozgrywane są mecze włoskiej pierwszej ligi hokeja na lodzie. Ośrodek dysponuje niezbyt bogatą ofertą apres ski, jednakże w każdym z głównych miast ośrodka można odnaleźć różnego rodzaju bary i puby.

Cortina d'Ampezzo

Cortina d'Ampezzo to powszechnie znane w świecie narciarskim trzy, nie połączone ze sobą, ośrodki: Tofane, Faloria i Cristallo. W regionie znajduje się 120 km tras, które dostosowane są do różnego poziomu umiejętności. Ponad 56 lat temu w Cortinie została zorganizowane Zimowe Igrzyska Olimpijskie, zaś obecnie każdego roku odbywają się tu zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Poza doskonałymi warunkami na narty, region słynie także ze szkoły jazdy konnej, Stadionu Olimpijskiego oraz wspaniałych krajobrazów, które zostały uwiecznione na kilku filmach (m.in.: Różowa Pantera, Środa Popielcowa).

Najmodniejsza narciarska miejscowość we Włoszech. Ulubiony ośrodek wypoczynku europejskiej artystokracji i międzynarodowej śmietanki towarzyskiej.
Miejsce akcji filmów znanych na całym świecie (m.in. tutaj nakręcono część przygód Jamesa Bonda), dziś również można spotkać tam wielu ludzi showbiznesu i polityki.

Folgaria

Folgaria i Lavarone to ważne ośrodki narciarskie południowo-wschodniej części Tyrolu. W Folgarii znajdziemy nie tylko świetny dostęp do terenów narciarskich, ale również dużo restauracji, barów, całoroczne lodowisko, hale sportowe, basen, kino i sporo lokali gdzie można pójść potańczyć. Obie miejscowości kuszą zadbanymi trasami o zróżnicowanym stopniu trudności (w tym trasy tematyczne, takie jak historyczna Salizzona di Fondo Grande, pozwalająca obejrzeć umocnienia z okresu I wojny światowej) i nowoczesne wyciągi (większość wyciągów to kanapy i orczyki).

Narciarska karuzela Skitour dei Forti liczy 80km tras. Na wytrawnych narciarzy czekają naprawdę trudne trasy, ale również osoby średniozaawansowane i początkujące z łatwością znajdą trasy dla siebie.

Całość wchodzi w skład konsorcjum Skirama Dolomiti Adamello-Brenta. Niewątpliwą zaletą jest łatwy i krótki dojazd z autostrady z Rovereto lub Trydentu. Urozmaicone trasy narciarskie w całości pokryte systemem sztucznego naśnieżania, zapewniają sezon od grudnia do końca marca. Rozbudowany systemem nowoczesnych wyciągów, dobra jakość stoków narciarskich i piękna okolica, czynią go jednym z atrakcyjniejszych pod względem standardu ośrodków narciarskich w Trydencie. Istnieje tu również możliwość uprawiania narciarstwa biegowego.

Folgaria: ponad 70 km doskonale przygotowanymi trasami. Dla miłośników białego szaleństwa przygotowano bardzo szerokie trasy o każdym stopniu zaawansowania. 

Ski Center Lavarone: ponad 20 km świetnie przygotowanych tras zjazdowych położonych na wysokościach między 1180 m n.p.m. a 1600 m n.p.m., gdzie każdy narciarz powinien znaleźć coś dla siebie. Jednak najwięcej tras i radości z jazdy mogą czerpać narciarze, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym sportem.

Kronplatz - Plan de Corones

Kronplatz (Plan de Corones) to najwyższa góra narciarska w Tyrolu Południowym uważana za nieoficjalny numer 1 we włoskich stokach. Według powszechnej opinii narciarzy jest tu najnowocześniejsza infrastruktura narciarska we Włoszech, a narciarstwo można uprawiać na wysokości 2275 m n.p.m. U stóp szczytu Kronplatz znajduje się dolina Val Pusteria, a w niej trzynaście kurortów narciarskich, w tym jeden najważniejszy - miasteczko Brunico.

Kronplatz to 114 km tras narciarskich, które są szerokie, dobrze utrzymane i zapewniają efektowne widoki na szczyty Alp i Dolomitów. Poza atrakcjami dla narciarzy i snowboardzistów przygotowane zostało 200 km tras dla narciarstwa biegowego.

Ciekawostką regionu Sud Tirol, która się rzuca od razu w oczy są nazwy miejscowości podane w dwóch językach - niemieckim oraz właskim. Pomimo tego, że oficjalnie jest to teren Włoch, miejszkańcy w pierwszej kolejności uważają siebie za Austriaków.

 

Livigno

 

Alta Valtellina -  Bormio, Livigno, Santa Caterina, Valdidentro

to region narciarski leżący na granicy włosko-szwajcarskiej. Jest to bardzo dobrze znana część Lombardii dzięki miejscowościom Bormio oraz Livigno. Na amatorów zimowego szaleństwa czeka tu 250 km tras zjazdowychoraz 68 wyciągów. Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Bormio, Livigno, Isolaccia i Santa Caterina Valfurva. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową, podstawowe usługi gastronomiczne a także kilka ciekawych atrakcji.

 

Livigno usytuowane jest pomiędzy dwoma masywami górskimi o nazwach Carosello i Mottolino. Dzięki swojemu polożeniu kurort ten może się poszczycić stokami o największym nasłonecznieniu w całych Alpach. Miasto znane jest ze swojego specyficznego klimatu. Śnieg leży tu zawsze od końca listopada do początku maja. Narciarze mają do dyspozycji stoki usytuowane na wysokości od 1800 do prawie 3000 m n.p.m.

Livigno powszechnie uznawane jest za jeden z najlepszych kurortów narciarskich w Europie, a tutejsza infrastruktura narciarska wyznacza europejskie standardy. Miasto jest nie tylko rajem dla narciarzy, ale także dla snowboardzistów o każdym stopniu zaawansowania.

Samo Livigno to bardzo klimatyczne, typowo alpejskie miasteczko. Wieczorem główna ulica zapełnia się ludźmi. Gustowne, górskie kamienice kryją w sobie świetne restauracje, bary z włoską kawą, pizzerie, a do późnych godzin nocnych czynne są puby, cluby i dyskoteki. Wiele z nich z muzyką graną na żywo, zatłoczonym parkietem i lokalnymi drinkami. Miasto jest pięknie oświetlone. Można odnieść wrażenie, że spotykają się tu trzy kultury: włoska, austriacka i szwajcarska. Livigno jest piękne, uporządkowane i nowoczesne.

Będąc w tutejszym barze lub w restauracji koniecznie należy spróbować lokalnego drinka Bombardino, który słynny jest już na cały świat. To podawany na gorąco napój alkoholowy w skład którego wchodzą: ajerkoniak, whisky (czasem brandy albo rum), bita śmietana i kawa. Podobno stawia na nogi jak mało co. Drink ten – wymyślony w Livigno – obecnie króluje w większości alpejskich kurortów.

Marmolada

Marmolada (3343 m n.p.m.) to góra w północno-wschodniej części Włoch, na wschód od Trydentu, jest to najwyższy szczyt Dolomitów. Nazwa masywu pochodzi z języka ladyńskiego, w którym oznacza "błyszcząca", co związane jest z leżącym na północnej flance szczytu lodowcem Ghiacciaio della Marmolada. Ze względu na lodowiec widziana od północy Marmolada posiada charakterystyczny wygląd, odróżniający ją od innych szczytów Dolomitów.Sellaronda - nazwa ta oznacza przejechanie na nartach czterech najsłynniejszych przełęczy w Dolomitach w ciągu jednego dnia: Passo Pordoi - Passo Campolongo - Passo Gardena - Passo Sella. Jest to szlak narciarski będący zespołem wyciągów i tras zjazdowych połączonych ze sobą w jeden ciąg o łącznej długości prawie 60 km. Istnieją dwa kierunki poruszania się po okręgu wokół masywu Sella: Sellaronda zielona (przeciwny do ruchu wskazówek zegara) i pomarańczowa (zgodny z kierunkiem ruchu wskazówek zegara)

Orientacyjne czasy przejazdów wyciągami Sella Rondą zieloną: ( narciarz zaawansowany)
Z miejscowości Selva na Passo Sella: ok 45 min.
Lupo Bianco na Belvedere: ok.20 min.
Z Arabby na Campolongo: ok. 15 min.
Z Corvary na Passo Gardena/ Danterceppies: ok. 45 min.
W sumie 2h 5 min.

Orientacyjne czasy przejazdów samymi wyciągami Sellarondą pomarańczową: ( narciarz zaawansowany)
Z Selvy na Passo Gardena/Danterceppies: ok. 20 min.
Z Corvary na Campolongo: ok. 20 min.
Arabby na Belvedere: ok. 40 min.
Z Lupo Bianco na Passo Sella: ok. 20 min.
W sumie 1h 40 min.

Aby przejechać Sellarondę należy wykupić skipass Dolomitisuperski. Większość tras o  średniej skali trudności. Trasy przebiegają na wysokości od 1465 m n.p.m. do 2300 m n.p.m.

Paganella

Ośrodek narciarski: PAGANELLA - 50 km różnorodnych i wspaniale przygotowanych tras, nowoczesne wyciągi. Dwie stacje początkowe (2 kolejki górskie Paganella 2001 i Valle Bianca) w centrum miasteczka. Wyciągi dochodzą do wysokości 2200 m n.p.m.18 wyciągów przewozi 2600 narciarzy w ciągu godziny. Karuzela narciarska ,,Paganella” wchodzi w skład Skipassu Superskirama. 50 km bardzo dobrych i różnorodnych tras wśród szczytów Dolomitów Brenta zadowoli każdego narciarza. Karuzela narciarska Paganella jest jedną z najbardziej atrakcyjnych w rejonie Val di Sole. Nowoczesne kabiny, krzesła, brak orczyków, długie, atrakcyjne, naśnieżane trasy, w tym 7 km trasa do Fai Paganella, trasy dla początkujących i dzieci, dobrze zaopatrzone schroniska... to idealne miejsce na narty. Trasy narciarskie czynne są od grudnia do końca marca.

Na Paganelli obowiązuje skipass lokalny, można również wykupić poszerzony skipass (Superskirama) i pojechać do Madonny Di Campiglio, Marillevy i Tonale. Ośrodek narciarski Paganella należy do grupy skipassów "Skirama Dolomiti".

Andalo - miejscowość pod wyciągami na Paganellę, to urocze miasteczko z wieloma sklepami, barami, restauracjami, basenem o wymiarach olimpijskich i basenikiem dla dzieci, zjeżdżalnią i biczami wodnymi, lodowiskiem i dobrą bazą turystyczną. Miejscowość idealna dla rodzin z dziećmi. Dwa wyciągi początkowe znajdują się w centrum miasteczka. Bardzo dobra infrastruktura, wszędzie chodzi się pieszo.

W czasie sezonu narciarskiego w Andalo można uprawiać wiele dziedzin sportów zimowych (carving, telemark, narciarstwo biegowe, narciarstwo alpejskie i snowboard). Bardzo modne są spacery górskie na rakietach.


W Andalo są trasy biegowe: sztucznie oświetlone do godz. 21.00 o długości 3 km wokół jeziora i trasy o długości 5 km w lesie.

San Martino di Castrozza

San Martino di Castrozza

jest ośrodkiem narciarskim położonym w szerokiej dolinie otoczonej niedostępnymi szczytami. Można tu znaleźć ponad 60 km dobrze przygotowanych tras, które mieszczą się na stokach na wysokościach między 1400 m n.p.m. a 2357 m n.p.m. Stopień trudności tras sprosta nawet najbardziej wymagającym narciarzom. Masywne szczyty Dolomitów, u których stóp znajduje się ośrodek z pewnością dodaje uroku temu kameralnemu miejscu. Niedawno przeprowadzono prace modernizacyjne kluczowych wyciągów, dlatego też stacja nie tylko jest urokliwa i pełna przepięknych tras, ale również bardzo nowoczesna. Ośrodek narciarski San Martino di Castrozza wchodzi w skład megakompleksu narciarskiego Dolomiti Superski oferującego ponad 1200 km tras.
Główną miejscowością w okolicy ośrodka jest San Martino di Castrozza, w której można znaleźć szeroką bazę noclegową, podstawowe usługi gastronomiczne a także kilka ciekawych atrakcji.


Na freeriderów czekają tutaj nieodkryte trasy przez lasy a także otwarte przestrzenie w głębokim puchu. Jednak większość tras wymaga sporych umiejętności i doświadczenia. Istnieje możliwość legalnej jazdy poza trasami z przewodnikiem. Należy pamiętać, że we Włoszech, tak jak w większości państw europejskich, jazda poza trasami jest zabroniona. Nieprzestrzeganie zakazu grozi odebraniem karnetu, wysokim mandatem (nawet do 500€), a w razie podcięcia lawiny – nawet więzieniem.

W San Martino są dwa kameralne snowparki, które oferują większość podstawowych przeszkód takich jak skocznie, boxy i raile. Oba tereny to raczej miejsca dla początkujących narciarzy i snowborderów, ponieważ brak na nich trudnych przeszkód. Można za to znaleźć ośrodek szkolenia jazdy i techniki sponsorowany przez firmę Burton, co gwarantuje wysoki standard.

Val di Fassa

Legendarna dolina Val Di Fassa  położona jest w samym centrum Dolomitów. Od Predazzo po Canazei znajdują się najlepsze ośrodki narciarskie Europy, od Obereggen Latemar po Sella Ronda i Marmoladę można znaleźć trasy narciarskie satysfakcjonujące każdego narciarza.

W dolinie Val di Fassa narciarze mają do dyspozycji 9 ośrodków narciarskich, łącznie ok 230 kilometrów tras (nie licząc Sella Rondy - ok. 500 km tras) o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasy obsługiwane są przez blisko 122 wyciągi. W Val di Fassa codziennie można jeździć na nartach w innym ośrodku. Wystarczy kupić odpowiedni skipass.


Poszczególne ośrodki narciarskie są ze sobą połączone: Canazei i Belevedere łączą się z trasami Passo Pordoi; trasy Ciampac i Fedaia z ośrodkiem narciarskim na Marmoladzie;Campitello Col Rodella połączone jest z Passo Sella;Vigo - z Pozza di Fassa; ośrodki Catinaccio, Aloch, Buffaure i Carezza - z Nova Levante; z Moeny Alpe Lusia przejedziemy na nartach do Bellamonte, na Passo San Pellegrino poszusujemy aż do Falcade.
Tereny narciarskie Val di Fassa rozciągają się na wysokościach od 1 330 m n.p.m. do  2 630 m n.p.m. Val di Fassa i pobliski masyw Marmolada oferują kilka pięknych off-pistów, natomiast ci którzy szukają mocnych wrażeń na hopkach znajdą je na hali Belvedere, gdzie przygotowany jest specjalny tor do border-crossu.

Val di Fiemme

Val di Fiemme to jeden z najpopularniejszych kierunków narciarkich wybieranych przez polskich narciaży. To potęga przepięknych gór, wspaniałych widoków oraz ponad 140 km świetnie przygotowanych tras narciarskich. To tutaj nasza biegaczka Justyna Kowalczyk wielokrotnie pokonywała morderczy podbieg na Aple Cermis a na skoczni w Predazzo polscy,najwybitniejsi skoczkowie prezentowali swoje umiejętności.

Na cały region narciarski składa się z pięciu ośrodków: Alpe Cermis, Alpe Lusia, Passo Lavazè, Passo Rolle i największe Ski Center Latemar. Stoki położone są na wysokości od 1000 do 2300 m.n.p.m. a nowoczesna insfrastruktura wyciągów zapewnia bezpieczne i komfortowe krzystanie z uroków zimowego szaleństwa.


Ski Center Latemar -  Tzw. huśtawka narciarska: sieć połączonych tras i wyciągów startujących z 3 miejscowości położonych różnych punktach Masywu Latemar (2846 m. n.p.m.): Predazzo, Pampeago i Oberregen wywożąc narciarzy na 7 szczytów pośrednich, (maksymalna wysokość 2250 m.) i umożliwiając zjazdy do położonych pomiędzy nimi dolin. Duże zróżnicowanie tras zjazdowych od szerokich, łatwych po trudne (m.in. bardzo ciekawa trasa z Passo Feudo w stronę Predazzo). Rodziny z dziećmi docenią nowoczesne 4 a nawet 6-cio osobowe wyciągi krzesełkowe. Skipark przy schronisku Latemar Hutte (narciarskie zabawy dla najmłodszych).

Alpe Lusia - Ośrodek narciarski zlokalizowany na szczytach Le Cune (2380 m.n.p.m.) i Laste (2500 m.), pomiędzy Val di Fassa i Val di Fiemme. Jazdę rozpocząć można po obydwu stronach góry od Moeny lub od Bellamonte. Naszym zdaniem jest to jedna z najfajniejszych stacji w Dolomitach, dobry przykład na to że nie tylko ilość tras decyduje o jakości ośrodka. Długie i szerokie trasy zjazdowe, od strony Moeny trudne, od strony Bellamonte głównie niebieskie idealne dla osób uprawiających narciarstwo fun curvingowe, oraz średnio zaawansowanych i początkujących. Nowoczesne wyciągi w tym, co ważne dla rodzin - krzesełkowe 4-miejscowe. Duże nasłonecznienie, mało ludzi poza ścisłym sezonem.

Alpe Cermis - Położona na stokach szczytu Palon (2250 m.n.p.m.). Gondola wywozi narciarzy ze stacji początkowej przy potoku Avisio do stacji pośredniej skąd kursuje kolej linowa i wyciągi krzesełkowe. Największą atrakcją tego zatłoczonego w sezonie ośrodka jest długi (7200 m.) zjazd bardzo trudną trasą Olimpia, ze szczytu Palon aż na dno doliny (860 m.n.p.m). Średnie nachylenie w środkowej części trasy to 28%!. Szybki przejazd trasy, na której rozgrywane są zawody Pucharu Świata, poza dobrą techniką wymaga żelaznej kondycji i jest wyzwaniem dla zaawansowanych narciarzy.

Fiemme to również idealne miejsce wypadowe do innych, sąsiadujących z doliną regionów m.in. słynnej Sella Rondy. Dzięki rozszerzonemi skipassowi Dolomiti Superski możemy korzystać z ok. 1200 km tras w 12 ośrodkach narciarskich.


link do kamer - http://www.dolomitisuperski.com/en/ski-area/val-di-fiemme/webcam

 

Val di Sole

Jeden z najbardziej znanych kurortów narciarskich - Val di Sole (Dolina Słońca) położony jest w zachodniej części Trydentu i otoczony malowniczymi masywami górskimi, jak Dolomity Brenta, masyw Adamello oraz Orlet. O niezwykłej atrakcyjności wyjazdów narciarskich do Val di Sole decydują wyjątkowe warunki pogodowe. Średnio na 10 dni osiem jest słonecznych, a śnieg utrzymuje się tu przez znaczną część roku, co stwarza doskonałe warunki na narty. Pogoda w Val di Sole nigdy nie zawodzi. W regionie znajduje się kilka interesujących miejscowości, z czego na szczególną uwagę zasługuje Marilleva. Ta niewielka miejscowość ma zupełnie unikalny charakter. Jej dolna część położona jest na wysokości ok. 900 m n.p.m, zaś górna – ok. 1400 m n.p.m.. Obie strefy łączą się dzięki drodze asfaltowej oraz kolejce gondolowej. Marilleva posiada dogodne połączenie z ośrodkiem Madonna di Campiglio poprzez Folgaridę i z innymi kurortami, tworząc jeden z największych regionów narciarskich na świecie - SKIRAMA, oferujący 380 km tras i blisko 140 wyciągów.

Ponad 250 km tras, 115 wyciągów narciarskich, Val di Sole to wśród Polaków narciarski kurort numer jeden.. Łączy w sobie stoki wokół Madonna di Campiglio, Folgarida, Marilleva i Passo Tonale.

Nartostrady w Dolinie Słońca należą do Konsorcjum Skirama Dolomity Adamello - Brenta, które skupia 6 ośrodków narciarskich, zdecydowana większość z nich jest połączona ze sobą nartostradami lub wygodnymi skibusami.

Najważniejszymi miejscowościami rejonu są Folgarida, Madonna di Campiglio, Marilleva i Passo Tonale.

Trasy narciarskie w Val di Sole są długie i ciekawe, nie bywają zatłoczone nawet w szczycie sezonu zimowego, a zjechać na nartach można niemal pod same drzwi hotelu.

Wybrane oferty:

Sporthotel Rosatti

Włochy / Val di Sole / Dimaro

Hotelowy skibus pod wyciąg

Basen

HB - śniadania i obiadokolacje

2089 PLN 1888 PLN / os.

SKIPASS W CENIE

Hotel Pezzotti

Włochy / Val di Sole / Pellizzano

SSkipass w cenie

Skibus przy obiekcie

HB - śniadania i obiadokolacje

Dojazd wlasny

2170 PLN / os.

Zobacz wszystkie oferty